Na Rabu je krásné to, že si tu každý najde svoje”, říká Veronika Flodrová, průvodkyně Balkánem

Veronika Flodrová pracuje jako průvodkyně po Balkánu a část roku tráví jako delegátka na chorvatském ostrově Rab. Svoje zážitky z cest a tipy na výlety nejen po Chorvatsku, ale i celém Balkáně pak zpracovává do eBooků a článků na svém webu. Kromě toho cvičí acroyogu, ať už sama pro sebe s přítelem nebo s turisty na Rabu. Informace o Verčiných cestách i acroyoze najdete na webu cestysveronikou.cz, na FB stránce Cesty s Veronikou nebo IG cestysveru_acro.

V našem rozhovoru jsme si povídaly o ostrově Rab, kde jsem se s Verčou potkala při našem červnovém cestování po Chorvatsku s dětmi.

 

Veru, jsi na Rabu už čtvrté léto po sobě, dá se tedy říct, že ho znáš jako své boty. Doporučila bys rodinám s malými dětmi, aby si tento ostrov vybrali pro svou dovolenou v Chorvatsku?

Určitě 😊. Pro rodiny s dětmi je naprosto ideální Rajská pláž v Loparu, 1,5 km dlouhá písečná pláž s velmi pozvolným vstupem do moře. Děti to tu milují, rodiče je v podstatě vypustí do moře a na těch cca 300-400 metrech se můžou vesele čvachtat ve vodě beze strachu, že se něco může stát, až tak pozvolný ten vstup je 😊.

 

To můžu potvrdit. Naše děti bavilo nejvíc právě to, že jsou tak daleko od břehu a přesto mají vodu stále po kolena. Zaplavou si tu ale i dospělí?

Na Rabu je krásné to, že si tu každý najde svoje. Když vás omrzí naše loparské brouzdaliště, jak říkám Rajské pláži, můžete si poodejít dále na konec pláže k tobogánům, kde si zaplavou i dospělí, případně můžete chodit na procházky do přírody – je tu Loparský kras s krásnými trasami s výhledy na okolní ostrovy, máme tu jeskyni, leknínové jezírko, prostě nádhernou přírodu, kterou může člověk mezi koupáním v moři objevovat.

Kromě rušného Loparu si člověk může užít klidnou přírodu v hotelech nebo apartmánech na zalesněném poloostrově Kalifront, kde budete odstřiženi od civilizace a užijete si naprostý klid v přírodě. A třešnička na dortu je návštěva historického městečka Rab, kterému se přezdívá malý Dubrovník. Rab je sice malý ostrov, ale je jedinečný svojí přírodou, velkým počtem písečných i oblázkových zátok a krásným hlavním městem.

To zní opravdu jako ráj nejen pro děti! Zaujal mě ten Loparský kras…Máš nějakou oblíbenou nenáročnou trasu, kterou zvládnou i děti?

Určitě. Loparský kras je parádní na nenáročné trasy, které zvládnou i děti. Hned za Rajskou pláží, když se projde kempem San Marino, začínají krásné turistické trasy. Asi 5 minut od východu z kempu najdete jezírko ve skále značené jako Jamina, dále pak Mladenovu jeskyni (Pećina) nebo leknínové jezírko (směr Fruga). Bohužel ani jeskyně, ani leknínové jezírko není značené na mapě, ale občas se náhodně podaří objevit, případně se dá nasměrovat, jak to děláme s našimi turisty v kempu.

Každopádně hned za kempem začíná i krásná vyhlídková túra mírně stoupající po úpatí svahu, kde se naskytnou nádherné výhledy nejen na Rajskou pláž, ale i na vzdálenější ostrovy Goli Otok, Sveti Grgur, Prvić, Krk a na pevninské pohoří Velebit (které je nejkrásnější večer při západu slunce :)) Na trasy Loparským krasem jsou výborné mapy.cz, trasy jsou tu hezky značené, i když tedy jeskyni ani leknínové jezírko na nich nenajdeme.

To je skvělý tip, díky! A jak je to s ubytováním na Rabu? Dá se v sezoně sehnat něco na místě nebo je nutné rezervovat vše dopředu?

S ubytováním v sezoně je to trochu složitější. Konkrétně tento rok je spíše nemožné v červenci a srpnu něco sehnat. Lidé jsou zvyklí jezdit na blind s tím, že ubytování seženou na místě, ale to je teď naprosto bez šance. Alespoň u nás na Rabu. A tuším, že i jinde v Chorvatsku je to letos přeplněné.

Mám pocit, že je to o to horší, že hodně lidí loni raději zůstalo doma, ale letos vyrazili všichni, které to už doma nebavilo, a chtěli nasát trochu toho chorvatského sluníčka. Vnímám to tak, že je to snad plnější než za běžné sezony (myšleno před koronou). Určitě bych tedy doporučila ubytování shánět s předstihem, letos bych se na Rab bez rezervace nevydávala. Ušetříte si tím spoustu času a nervů. Možná pak na místě nakonec něco najdete, ale jestli ano, bude to jeden den v jednom apartmánu, druhý zase v jiném, ale třeba na druhé straně ostrova anebo taky nenajdete nic a budete se muset vydat hledat zpátky na pevninu. Letos nám hodně lidí přijíždí bez zajištěného ubytování, ale i se všemi kontakty na místní a jiné kempy se mi nedaří nic sehnat, bohužel je vše přeplněné k prasknutí.

Díky za upozornění. To je dost rozdíl oproti prázdným plážím i apartmánům v červnu, kdy jsme cestovali po Chorvatsku my. A co počasí mimo sezonu, např. v září nebo na začátku října, dá se zde ještě trávit letní dovolená s koupáním v moři?

Já můžu mluvit za poslední 3 roky, teď jsem tu čtvrtý. Září za mě bylo vždycky teplé a dalo se koupat, jen občas trochu zapršelo, občas zafoukal vítr a večery byly chladnější. Od místních ale vím, že září klidně může i propršet. Takže je to trochu sázka do loterie, ale pokud to klapne a nevadí vám o par stupňů chladnější počasí (tzn. je „jen“ teplo, ne šílené vedro:)), je to super, jelikož je tu míň turistů a tím pádem větší klid a pohoda. Navíc místní už na vás mají více času než v sezoně, takže si o to víc s každým zákazníkem rádi popovídají a o to víc si každého zákazníka váží .

Ještě o něco lepší než září je ale červen, klidně i květen, kdy je to s počtem turistů stejné jako v září, ale je to o to veselejší, že teprve vše rozkvétá, restaurace a kavárny se otevírají, pláže ještě nejsou přecpané a hlavně léto máme před sebou.

To je pravda, v červnu bylo krásně teplo a mohli jsme si vybrat apartmán i na místě. Mohla bys ještě doporučit nějakou „baby-friendly“ restauraci, kde mají k dispozici třeba dětské stoličky, dětské menu, venkovní hřiště a s příjemnými cenami?

Vzhledem k tomu, že mým bydlištěm je kemp San Marino a ten je celý baby-friendly (viz naše brouzdaliště písečná Rajská pláž:)), napadá mě kempová restaurace San Marino, která má dětské stoličky a vedle které je malé hřiště. Rodiče si tedy můžou s dětmi dát něco dobrého na zub a přitom je nechat dovádět na vedlejším hřišti. Navíc od pláže je restaurace asi 150 metrů. Ceny jsou běžné „chorvatské“, tzn. spíš o něco (až něco více) dražší než u nás. Na dovolené je lepší nepřepočítávat. Člověk by nedělal nic jiného. Něco je prostě levnější, něco zase dražší.

Cenově výhodnější a v klidné části mimo ruch centra Loparu je třeba restaurace Sveti Marin – zde jsou ceny příjemnější než jinde v Loparu i na zbytku Rabu a hlavně je tu příjemné posezení na terase obklopené keříky s příjemnou obsluhou a výborným jídlem (můj tip je pljeskavica plněná sýrem, jsou tu ale i výborné ryby, pizza, vyberou si všichni – i děti – ty jdou hlavně po pizze:)).

To zní skvěle, hned bych si nějakou čerstvou rybu dala :-). Máš ještě nějaké další tipy, kam by se rodiny s dětmi mohly podívat?

Pokud máte děti, Lopar a Rajská pláž je rozhodně místem pro vás. Kromě pláže s pozvolným vstupem jsou tu různé atrakce pro děti (tobogán, trampolíny, vláček, hřiště) a také dětský klub v kempu i hotelu San Marino. Tady se o vaše děti postarají animátoři, kteří mají pro děti připravený program na každý den.

Pokud zavítáte do hlavního města Rabu, budete pravděpodobně muset udělat zastávku na hřišti před starým městem. Takže i tady pro děti najdete zábavu. Navíc je pak můžete vzít na jednu z nejlepších zmrzlin na Rabu do kavárny Conte Nero ve starém městě.

I to můžu potvrdit, je to úžasná kavárna. A ještě poslední otázka – nějaká lákadla pro děti mimo ostrov, kam se dá dojet lodními výlety?

Na potápění je to zátoka Zavratnica s potopeným vrakem lodi, na ostrově Krk ve městě Baška pak akvárium. Někteří mají zálibu ve vláčcích, pak by mohl být zajímavý výlet vláčkem na ostrově Goli Otok (i když se tedy jedná o ostrov s vězeňskou historií). Dá se určitě najít program pro každého. Záleží, koho co zajímá a také samozřejmě, jak staré děti jsou.

Díky moc za rozhovor a těším se zase někdy příště na další Tvoje cestovatelské tipy po Balkánu :-).

Pokud vás zajímají další tipy na cesty s dětmi nejen po Chorvatsku, sledujte FB stránku Do světa s dětmi. A pokud byste měli jakýkoliv dotaz ohledně tohoto článku nebo cestování s dětmi, klidně napište sem do komentářů, na FB stránku nebo na mail cestujeme@verkasustackova.cz.

 

 

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.