Co potřebujete vědět o cestování letadlem s dětmi do 2 let

Dítě do dvou let je leteckými společnostmi označováno jako kojenec neboli infant. Platí pro něj speciální pravidla, co se týče cen za letenky, i pravidla ohledně sedadel a zavazadel.

Kojenci mohou většinou cestovat od 8 dnů života, u některých leteckých společností je to od 14 dnů a ve výjimečných případech vás vezmou na palubu už druhý den po porodu, ale je potřeba se vždy informovat u konkrétní letecké společnosti.

Téměř každá už má dnes i online chat, takže si můžete dopředu přichystat v angličtině, na co se chcete zeptat. U některých společností (máme zkušenosti s Emirates) je podpora i v češtině, ale vždy se jedná o jakousi pobočku, takže můžou mít nějaké informace se zpožděním, proto je lepší se domluvit na oficiálním chatu angličtinou.

Kolik dětí do 2 let může cestovat s jedním dospělým, se liší napříč leteckými společnostmi. Např. Ryanair dovoluje pouze 1 infanta na 1 dospělého. U jiných společností je možné cestovat s 2 dětmi do 2 let na 1 dospělého, ale nemohou obě sedět na klíně, pro jednoho z nich musíte zakoupit extra sedadlo. O tom si povíme později.

Letenka

Pro dítě do 2 let je letenka zdarma. Ano, to se říká, ale není to tak úplně pravda. U klasických aerolinií se za infanta platí vždy nějaký poplatek, v řádu to bývá jen pár stovek za jednu cestu, u nízkonákladovek momentálně bývá fixní poplatek za každého infanta. Většinou to bývá cca 20 – 25 EUR za jednu cestu, počítejte tedy minimálně se 40 EUR za zpáteční letenku (často vás tak infant vyjde dráž než vaše vlastní letenka).

Pokud letíte s dítětem, kterému před první cestou ještě nejsou dva roky, ale na zpáteční cestě už tohoto věku dosáhne, zaplatíte za první cestu tarif jako za kojence a za druhou cestu už příslušnou cenu za dítě od 2 let (i toto musíte řešit telefonicky s danou společností).

Nezapomeňte, že i infant musí mít vlastní cestovní pas (případně občanský průkaz, který ale platí pouze pro cestování v rámci EU). Na pasovém oddělení vás vyfotí tak, že se posadíte před foťák a dítě budete mít na klíně. Standardní lhůta pro zhotovení pasu je 4 týdny (ale většinou bývá dřív) a pro dítě je cena za pas 100 Kč.
Jak už jsem psala, infant nemá nárok na sedadlo ani zavazadlo, ale při rezervaci letenek ho musíte do rezervace zahrnout, tj. vyplnit jméno i datum narození a později pak přidat i číslo pasu, nemůžete si ho do letadla vzít jen tak (ano, i to se občas stane 🙂 ).

Odbavení na letišti

Jedna věc platí u všech společností a to, že kočárek vám všude odbaví zdarma. Dají vám na něj označení už u přepážky, kde odbavujete zavazadla, a vzít si ho můžete až k letadlu, kde ho složíte a necháte buď na konci tunelu, který je napojen na letadlo (před vstupem do letadla) nebo venku u schodů u vstupu do letadla. Nemusíte ho do ničeho balit.

Po vystoupení z letadla počkejte, zda vám kočárek vyloží venku. Pokud ne, musíte až k výdeji zavazadel a to nejčastěji k nadměrným zavazadlům (oversized baggage). Ta někdy bývají i v jiném patře, tak buď sledujte šipky, nebo se zeptejte nějakého letištního pracovníka, na kterého narazíte v okolí výdeje zavazadel. Každé letiště to má jinak a nelze odhadnout, kde vám kočárek vyloží. Jen jednou se mi stalo (na letišti Heathrow v Londýně), že na mě kočárek čekal hned po výstupu z letadla za prvními dveřmi letištní haly, jinak vždy u letadla nebo v nadměrných zavazadlech.

A jak je to s kočárkem při přestupu na další let? Pokud máte oba lety na jedné letence, kočárek vám většinou dají až v té cílové destinaci. Mezitím můžete využít letištní kočárky, kterých je ale na každém letišti omezené množství. Navíc jsou to (alespoň co jsme zažili my na více letištích) typické golfky na sezení, takže to ani nesklopíte na ležení, což je třeba při delším přestupu v noci, pokud chcete dát dítě na letišti spát, docela problém. Já jsem se takto snažila v noci na letišti v Dubaji uspat dceru, ale musela jsem kočárek pořád naklápět, aby byla aspoň trochu v lehu. Navíc na kočárku nebyla žádná stříška, takže pořád koukala po světlech a trvalo asi hodinu, než se mi ji podařilo doslova udrndat :-D.

Můžete si tedy vzít na přenos vlastní nosítko nebo šátek, nebo můžete požádat při odbavení, zda by vám kočárek nevytáhli při přestupu. Měla jsem za to, že na to máte nárok, ale asi je to opět o lidech. V Praze mi vyšli vstříc, ale na zpátečním letu z Denveru s tou stejnou společností mi řekli, že bohužel, že kočárek dostanu až v Praze a mezitím můžu využít letištní kočárek. Takže vždy zkuste, ale zároveň se na to nespoléhejte a mějte vlastní alternativu, ať nemusíte při přestupech tahat miminko v náručí.

Sedadla

Během letu dítě sedí nebo pololeží na vás a je k vám připoutáno speciálním pásem, který vám dají letušky. Ten upevníte na svůj pás a teprve potom jím připoutáte dítě (letušky rády poradí nebo vás rovnou připoutají). Pro dítě to samozřejmě extra pohodlné není, ale třeba kojit se s pásem dá. To se doporučuje při vzletu i přistávání kvůli vyrovnání tlaku, aby dětem nebolela ouška.

Některé maminky nosí do letadla děti v šátku, manduce nebo v nějakém nosítku. To samozřejmě můžete mít a většinou nikdo na to nehledí jako na extra zavazadlo, které byste si museli u nízkonákladovek zaplatit (ale opět je to o lidech), ale nemůžete takto nechat dítě celou dobu, vždy musíte pro vzlet i přistání použít právě ten speciální pás a posadit dítě na sebe.

Pokud chcete mít větší pohodlí a nejde vám tak úplně o cenu letenky, můžete dítěti do 2 let zakoupit vlastní sedadlo. Pro nesedící děti (někde je to omezeno věkem do 1 roku) je nutné vzít autosedačku, kterou připoutáte na zakoupené sedadlo a dítě do něj posadíte. Sedačku vám do letadla vezmou zdarma, jen pozor, že musí splňovat určitá kritéria, nemůžete si vzít jakoukoliv. Musí být otočená dopředu, musí mít štítek s označením „Certifikováno pro použití v letadle“ a musí se vejít do prostoru mezi loketními opěrkami sedadla v letadle.

Abyste mohli provést rezervaci sedadla pro kojence, musíte telefonicky kontaktovat danou leteckou společnost a jejich zástupce provede rezervaci pro všechny cestující, přidá údaje o sedadle a také vám může přidělit vhodné sedadlo pro vás.

Zavazadla

Kojenec sedící na klíně dospělého nemá nárok na žádné příruční zavazadlo, ani k němu nemůžete dokoupit odbavené zavazadlo. Většina společností vám ale umožní vzít přebalovací tašku s věcmi pro kojence ve velikosti příručního zavazadla (typicky 40x35x20 cm a 5kg).

Kojenec, který má dokoupené vlastní sedadlo, má nárok na to stejné co vy – u nízkonákladovek jedno malé příruční zavazadlo a možnost dokoupení odbaveného a u klasických společností příruční i odbavené podle platných tarifů konkrétní společnosti.

U klasických společností vám při letu s kojencem téměř vždy přiřadí první řadu (pokud je na daném letu místo). Je to super, protože máte před sebou spoustu místa, kde si můžete dát třeba deku a dítě na ni položit. To může lozit, hrát si, koukat na pohádku a vy máte pohodlí. Na druhou stranu v prvních řadách nejdou zvednout opěrky mezi sedadly, což je zas celkem nepohodlné, pokud třeba chcete dítě položit přes dvě sedadla, aby se vyspalo. Takže všechno má své pro a proti :-).

Co můžete pro kojence vzít?

Na infanta do 2 let se nevztahují limity ohledně tekutin, což je velká výhoda. Takže můžete vzít klidně větší láhev vody s tím, že je to pro dítě. Samozřejmě by měla láhev odpovídat věku dítěte, tj. dětská láhev s pítkem atd. Vzít můžete samozřejmě i kojeneckou výživu jako jsou různé přesnídávky, kapsičky atd. Vše by vám mělo u bezpečnostní kontroly v pohodě projít, jen počítejte s tím, že můžete být vyzváni k tomu, abyste to ochutnali (kdybyste náhodou chtěli pronést něco nebezpečného).

V letadle vám pak potřebnou výživu ohřejí, ale pozor, opět ne u všech společností. U Ryanair se mi stalo, že neměli mikrovlnku a tak mi skleničku dali do šálku s horkou vodou. Přes to sklo se jídlo ale moc neohřálo, takže malá to nakonec jedla studený. I na to buďte připraveni.

Pokud potřebujete přebalit, můžete využít přebalovací pulty na záchodech. Když byla krize (přistávání nebo obsazené WC), přebalila jsem v rychlosti i na sedadle, ale jinak by se to nemělo, jednou mě letuška důrazně upozornila, že jsou k dispozici pulty právě na WC.

A jak je to se spánkem kojenců v letadle?

Některé letecké společnosti mají k dispozici závěsné postýlky, ale pozor, jsou opravdu jen pro miminka. Většinou to bývá omezeno váhou kolem 11 kg i rozměry postýlky, je opravdu malá. Větší roční dítě už tam většinou nedáte. Postýlky se upevňují do první řady na stěnu před sedadla. Při vzletu, přistání a turbulencích musíte miminko vydělat a připoutat ho na sebe pásem. Pokud máte o postýlku zájem, opět se domluvte telefonicky nebo na chatu s danou společností.

Je také dobré vzít pro dítě nějakou deku na spaní. U klasických společností jsou deky samozřejmostí, k dispozici bývá i polštářek, někdy špunty do očí a maska na oči. Pro vaše miminko dostanete dokonce i dárek. Často tam bývá právě ta deka a nějaké další hračky, např. plyšák. U nízkonákladovek samozřejmě nic nedostanete.

A jak miminka a batolata v letadle zabavit? Své postřehy jsem sepsala do eBooku Jak zvládnout s dětmi cestu autem i letadlem, kde se dozvíte spoustu tipů pro různé aktivity s dětmi do letadla. Samozřejmě každé dítě je jiné a nakonec cesta může dopadnout úplně jinak, ale připravit se na cestu, inspirovat se a mít něco v záloze je určitě dobrý základ. A pokud s cestováním teprve začínáte a potřebujete poradit, kde koupit levné letenky, ubytování, zamluvit auto a na co si dát pozor, pořiďte si eBook Do světa s dětmi JAK CESTOVAT NA VLASTNÍ PĚST, kde se dozvíte, jak celou cestu pořešit bez cestovky. A nemusíte ani umět anglicky :-).

Věřím, že vám tento článek pomůže v základní orientaci ohledně létání s dětmi do 2 let. Vždy se o konkrétních pravidlech informujte u společnosti, se kterou letíte. A pokud byste měli nějaké dotazy nebo chtěli něco opravit či doplnit, napište do komentáře pod článek nebo mě kontaktujte na mail cestujeme@verkasustackova.cz. A klidně článek sdílejte s ostatními, ať může více rodin vyrazit do světa s dětmi :-).

Šťastnou cestu! 🙂

Věrka

 

 

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.