Kam s dětmi na Maltě – pláže

Tento malý evropský stát ležící ve Středozemním moři jsme chtěli navštívit už dlouho. Proč? Určitě kvůli levným letenkám, které jsou na Maltu prakticky po celý rok a taky kvůli nádhernému pobřeží, které mi připomíná Austrálii, kde jsme kdysi podnikli 5týdenní road trip. Navíc s 300 slunečními dny v roce je celkem pravděpodobné, že sluníčko vychytáte, i kdybyste zde strávili jen pár dní :-).

Letenky

V srpnu 2021 jsme Maltu reálně zvažovali, nakonec vyhráli Alpy a Malta byla přesunuta na zimu. Objevily se levné letenky i přes Silvestra, takže jsme už dál nepřemýšleli. Letěli jsme s Ryanair z Vídně a letenky pro 2 dospělé a 2 děti 4 a 9 let vyšly celkově i s 2×10 kg zavazadly na necelých 12 000 Kč. Kupovali jsme je cca 14 dní předem, kdy už byla cena trošku vyšší, jako to bývá každý rok přes Silvestra kamkoliv. Pokud chcete mít jistotu levných letenek v tomto období, kupujte je raději s předstihem, ideálně v září nebo říjnu.

Momentálně se letenky na Maltu pohybují s Air Malta z Vídně od 2390 Kč a z Prahy od 2790 Kč a v ceně máte 1 ks příručního zavazadla o rozměrech 40x55x25cm a maximální váze 10 kg. S tím už se dá v pohodě letět i s dětmi, protože i ony mají na toto zavazadlo nárok, pokud mají nad 2 roky nebo koupené vlastní sedadlo. Nemusíte tedy připlácet žádné odbavené zavazadlo. O zavazadlech s Air Malta si můžete přečíst zde.

S Ryanair bývají často akce a můžete vychytat velmi levné letenky. Zajímavá cena je např. v termínu 18.-26.3., kdy za zpáteční letenku z Vídně zaplatíte kolem 2000 Kč. Samozřejmě ceny jsou pohyblivé, takže se neustále mění a tento termín může být brzo dražší a naopak jiný zase levnější. Pokud jste tedy s termín a cenou spokojeni, neváhejte a kupujte.

Ubytování

Celkem jsme letěli 3 dospělí a 4 děti (2,4,4,9) a chtěli jsme ubytování ideálně spolu, případně 2 apartmány vedle sebe. Podařilo se nám sehnat apartmán se 3 ložnicemi (1 ložnice s vlastním WC), což bylo pro nás ideální. Nacházel se v docházkové vzdálenosti od malé písečné pláže v městečku Birżebbuġa na jihu ostrova. Od letiště sem cesta trvala cca 15-20 minut autem. Odkaz na apartmán je zde.

Apartmán je klidný, slunce sem moc nesvítí, což je ideální na léto, ale v tu zimu to moc fajn nebylo. Má sice  klimatizaci, kterou jsme topili, protože jsme zde byli v zimě, ale 3 ložnice to z obýváku, kde byla klimatizace umístěna, nevyhřálo, takže jsme hlavně v noci celkem mrzli. Jinak to bylo příjemné ubytování a určitě bych sem příště zase jela (tentokrát raději ale v létě 🙂 ).

Počasí

Malta je maličká, rozlohou menší než Praha, takže zde nemusíte řešit, kde se ubytovat vzhledem k počasí, zda na jihu či severu – po celé Maltě je počasí stejné. Na přelomu prosince a ledna jsme vychytali krásné počasí, polojasno až slunečno. Jen jeden den bylo pod mrakem a teploty vždy cca 15-20 stupňů. Moře mělo zhruba 16 – 17 stupňů a v každé oblasti, kde jsme byli, se vždy někdo koupal.

Na jaře se teplota vzduchu pohybuje mezi 18 – 25 stupni, moře má 16-19 stupňů a od června do září můžete čekat velmi vysoké teploty, průměrně kolem 31-32 stupňů a klidně mohou sahat i ke 40 stupňům. Moře má přes léto přibližně 25 stupňů.

Pláže

Malta není typickou plážovou destinací, to znamená, že zde nenajdete kilometrové písečné pláže s řadami slunečníků. O to rozmanitější pláže můžete navštívit – písečné, kamenité nebo třeba jen útesy, ze kterých vedou schodky přímo do moře. Pro rodiny s dětmi jsou samozřejmě ideální písečné pláže s pozvolným vstupem, i když naše děti mají rády i kamenité.

Jedna z nejkrásnějších pláží, které jsme na Maltě navštívili, byla Golden Bay, která se nachází na severu ostrova a pyšní se jemným zlatým pískem a pozvolným vstupem. Nad pláží je také neplacené parkoviště, kam se vyplatí přijet brzy ráno, jinak musíte počítat s tím, že bude obsazené. Z parkoviště máte krásný výhled na pláž i moře. K pláži se pak dostanete po schodech dolů a než zabočíte přímo na písek, jsou zde po pravé straně neplacené WC.

Hned u vstupu na pláž je i restaurace, kde si můžete buď sednout, nebo si v okýnku zakoupit jídlo s sebou a udělat si, tak jako my, piknik na pláži . Koupit můžete i kopečkovou zmrzlinu, takže zázemí pro děti skvělé .

Kousek od Golden Bay se nachází další písečná pláž Riviera Beach, kterou jsme sice nenavštívili, ale podle fotek vypadá nádherně, není tak přeplněná jako Golden Bay.

Největší a také jedna z nejkrásnějších je pláž Mellieha Bay. I tady najdete veškeré zázemí pro rodiny s dětmi – jemný písek a pozvolný vstup, restaurace i stánky s rychlým občerstvením a dokonce i půjčovnu sportovního vybavení. Vyzkoušet tak můžete třeba vodní lyže, jízdu na banánu nebo i parasailing. Kromě hlavní pláže jsou v okolí i malé zátoky s písečnými plážemi, které nejsou tak přeplněné.

K pláži se dostanete i autobusem, zastávka se jmenuje Mellieha Bay Beach. Zhruba 400 metrů od pláže je parkoviště Possible parking for Mellieha Bay.

Další písečnou pláží, kde můžete trávit čas s dětmi, je Paradise bay. Pro mnohé je to nejkrásnější pláž ostrova. Je to malá, kouzelná pláž v zátoce, kde najdete i restauraci.

My jsme si oblíbili méně známou pláž v místě našeho pobytu Birzebugga a to Pretty Bay. Moře bylo neskutečně průzračné a hned u pláže se nachází hřiště.

Vedle pláže na straně u hřiště je restaurace, kde můžete sedět venku i vevnitř a najdete zde klasiku jako hamburgery, pizzu, špagety i typický maltský chléb ftira.

Asi 20 minut od centra Valetty jsme navštívili malinkou „městskou“ plážičku St George´s Bay, která je písčito-kamenitá, také s pozvolným vstupem, ale nebyla tak čistá a příjemná jak ostatní pláže.

Jak už jsem psala, po celé Maltě najdete kamenné útesy, ze kterých vedou kovové schůdky do vody. Pro děti to samozřejmě ideální není, ale třeba kousek od jeskyně Blue Grotto, kde se nastupuje na lodičky, které vás do jeskyně zavezou, jsme na těchto útesech s dětmi strávili celé odpoledne. Bavilo je házet ze skal kamínky do moře a do malých „rybníčků“ v proláklinách útesů. Děti jsou prostě nekonečná studnice fantazie a všude si najdou nějakou zábavu :-).

K Maltě patří ještě další dva ostrovy – Comino a Gozo, kam se můžete vydat trajektem. Na ostrově Gozo je oblíbená písečná pláž Ramla Bay, která má jemný dočervna zbarvený písek a pozvolný vstup, takže opět ideální pro děti.

Pokud o Maltě s dětmi uvažujete, určitě neváhejte: Je to rozmanitý ostrov, kde můžete podniknout spoustu věcí. V dalším článku vám dám tipy, kam se s dětmi krom pláží můžete vydat :-). A pokud vás zajímá, kde hledat levné ubytování nejen na Maltě, stáhněte si zdarma eBook Jak a kde rezervovat ubytování bez cestovky. Pak už nezbývá než koupit letenky a vyrazit na další dobrodružství s dětmi :-). Pokud ohledně cestování s dětmi zatím tápete a nevíte, kde a jak si pořídit letenky, půjčit auto a jak cestovat bez cestovky, pořiďte si jedinečný eBook Do světa s dětmi JAK CESTOVAT NA VLASTNÍ PĚST, kde máte vše od A do Z :-). A pokud máte jakýkoliv dotaz nejen ohledně Malty, můžete se přidat a zeptat ve skupině Cestujeme s dětmi bez cestovky.

Věrka

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.