Kouzelný ostrov Gran Canaria – jižní pobřeží s dětmi

Gran Canaria je nádherný ostrov s úchvatným vnitrozemím a plážemi s tmavým i žlutým pískem. Stejně jako další Kanárské ostrovy je to celoroční destinace, můžete se sem za teplem vydat kdykoliv během roku.

Většina turistů míří na jižní pobřeží a to hlavně díky teplejšímu počasí a plážím, které se nacházejí v závětří, takže jsou ideální pro rodiny s dětmi. My jsme na Gran Canaria strávili dva týdny na začátku března – první týden jsme bydleli na jihovýchodě v oblasti Bahia Feliz, odkud jsme výletovali buď autobusy, nebo pak půjčeným autem. Druhý týden jsme se přesunuli severněji do městečka Melenara, kde už bylo o poznání chladněji a počasí tam bylo méně stabilní oproti jihu.

Tomu samozřejmě odpovídají i ceny a dostupnost ubytování – v méně turistických lokalitách a chladnějších oblastech seženete ubytování snáz a levněji. My jsme v Bahia Feliz bydleli v komplexu Monte Feliz, kde jsme měli k dispozici apartmán s obývákem, kuchyňským koutem a jednou ložnicí. V komplexu je obchůdek, dětské hřiště, vodní hřiště, bazén pro dospělé i malý bazén pro děti. Je super, že bazény jsou vyhřívané na 24 stupňů, takže se tam dá koupat celoročně, což u nevyhřívaných bazénů v zimních měsících moc nejde (máme zkušenosti z Tenerife a Fuerteventury, kde měly bazény něco kolem 20 stupňů, takže tam nám děti nevlezly).

V komplexu se dají objednat i snídaně – dospělý za 7 EUR, dítě za 3,5 EUR. Výběr byl naprosto úžasný – vajíčka na několik způsobů, párky, anglická snídaně – slanina, fazole, rajče, výběr sladkého pečiva, donuty, palačinky, ovoce, zelenina, cereálie, káva, džusy atd., takže jsme s dětmi několikrát tuto možnost využili (díky vydatným snídaním jim během dne už pak stačilo jen nějaké ovoce a toasty a až pozdě odpoledne jsme vždycky zašli někam do restaurace podle toho, kde jsme zrovna byli).

Komplex byl cca 10 minut pěšky od pláže, kde jsme se ale nekoupali, většinou byl vítr a pláž byla kamenitá, takže jsme tam hlavně chodili sbírat mušle. Hned vedle je centrum s několika příjemnými restauracemi – my jsme navštívili několikrát čínskou, kde se dalo levně najíst – např. smažená rýže s kuřecím masem za 5 EUR, nudle s krevetami za 8 EUR atd.

Přímo naproti našemu komplexu byl i úžasný minigolf, kolem kterého jsme denně chodili a slibovali dětem, že tam zajdeme, ale nakonec na to nedošlo, vždycky jsme měli jiný program. Každopádně je to skvělá alternativa pro chladnější dny.

Duny v Maspalomas

Maspalomas je asi nejznámější letovisko na Gran Canaria. Nachází se na úplném jihu. My jsme se sem vydali na výlet hlavně kvůli známým písečným dunám, na které jsem se hodně těšila. A nadšené byly i děti. Martínka nejvíc bavilo běhat po písečných kopcích nahoru a dolů a Elišku zas sedět na kopečku a jen tak si pohrávat s pískem. Nikolce v bříšku se tam taky líbilo :-D.

Celou dobu zde pofukuje vítr, takže bez brýlí se kvůli poletujícímu písku určitě neobejdete. Na druhou stranu je to fajn, že není pocitově takové vedro, i když dostatek vody je rozhodně základ. V horkém létě si to tu moc neumím představit, protože po písku se v březnu dalo chodit i bosky, byl příjemné teplý, ale místy tam, kde něj přímo svítilo slunce, i hodně rozpálený.

Na jedné straně dun je městečko, na druhé moře, ale i tak si budete připadat jak na SahařeByl to skvělý zážitek, my jsme se sem nakonec vypravili ještě předposlední den a děti řádily jako o život. Sjížděly duny po zadku, válely se v písku, lítaly, sbíhaly i vybíhaly kopce, prostě jsme je odtam nemohly dostat. A je fakt, že ani nám se nechtělo :).

Jako výchozí bod na duny můžete zvolit buď maják El Faro a nebo hotel Riu a vydat se 5 km po dunách směrem k majáku – pro děti je to trasa tak akorát. Nezapomeňte, že na vás pořád svítí přímé slunce a chůze v písku je náročnější než po cestě. V jedné z uliček u hotelu se dá i dobře zaparkovat – bezplatně. Pokud se sem vydáte autobusem, nejbližší zastávky od hotelu Riu jsou Plaza Agaete nebo o kousek dál Cita Shopping Centre.

K dunám se prochází přímo přes venkovní průčelí hotelu. Zajímavé je, že hotel Riu je jen pro dospělé a nepustí vás dovnitř s dětmi ani na záchod (osobní zkušenost ). Naštěstí hned jak projdete za hotel, je zde krom malého obchůdku i veřejné WC.

Puerto Rico

Dalším hodně oblíbeným místem pro rodiny s dětmi je letovisko Puerto Rico, kde se nachází jedna z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších pláží Playa de Amadores. My jsme si zde užili první den úplně bez větru – leží totiž v klidné zátoce mezi skálami, takže je oblíbená právě u rodin s dětmi.

Kolem celé pláže je obrovský počet míst na parkování (i několik set), která jsou zdarma, přesto pokud přijedete později jako my (cca ve 14 h), musíte kroužit a doufat, že někdo odjede. Bylo zde úplně plno.

Lehátka i slunečníky jsou samozřejmě za poplatek, přesto je tu spousta místa na ležení jen tak na ručníku. Pláž i moře byly opět nádherně čisté. Kolem pláže je mnoho restaurací a barů, které nabízí španělskou a mezinárodní kuchyni, hlavně italskou – pizza, těstoviny. Ceny jsou stejné jako všude kolem. K dispozici je i dětské menu, obvykle nějaká smaženina s hranolkami nebo boloňské špagety, malá pizza, od cca 4,50 do 6,50 EUR. V ceně bývá někdy i zmrzlina (podle toho jsme restauraci vybírali :-D). V moři kousek od břehu je nafukovací dětské hřiště – spíš pro starší děti (musí si tam doplavat).

Puerto de Mogan

Nejzápadnější městečko jižní riviéry, kterému se také přezdívá kanárské Benátky. Nachází se v nádherné oblasti mezi skálami, což mu dodává romantický ráz. Je zde vlastně jediná pláž Playa de Mogan, která je ideální pro rodiny s dětmi, protože je v závětří, takže nehrozí velké vlny. Kolem pláže najdete několik restaurací a také obchod SPAR. V bočních uličkách kousek od pláže zase můžete nakoupit suvenýry.

Na jižním pobřeží jsme navštívili ještě pláž Playa de San Augustin, vedle které byla skvělá restaurace El Capitan, která nabízí typicky španělská jídla – paelly, mořské plody atd.

Pěkná pláž pro děti je také Playa Anfi del Mar, u které je také promenáda s několika restauracemi a stánkami se suvenýry.

Gran Canaria je zkrátka ideální destinací pro rodiny s dětmi, takže určitě neváhejte a ostrov navštivte. Jak už jsem psala, byli jsme zde v březnu a letenky jsme pořídili za 16 000 Kč pro 4 osoby – letěli jsme z Vídně přes Manchester, kde jsme si udělali dvoudenní zastávku.

Pokud chcete vědět, kde sehnat levné letenky a na co si dát pozor a jak si celou cestu zorganizovat bez cestovky od A do Z, pořiďte si eBook Do světa s dětmi JAK CESTOVAT NA VLASTNÍ PĚST. Dozvíte se vše potřebné, abyste mohli vyrazit kamkoliv co nejdříve . Neseďte s dětmi doma, ale vezměte je do světa, užijete si to a jednou vám poděkují, možná hned . Společně strávené chvíle na cestách jsou prostě k nezaplacení. A pokud potřebujete trošku více „nakopnout“, přidejte se do nové cestovatelské skupiny Cestujeme s dětmi bez cestovky, kde se i vy můžete na cokoliv ohledně cestování s dětmi zeptat :-).

Věrka

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.