Sardinie – historické Alghero s dětmi

Italský ostrov Sardinie je známý především svými bělostnými plážemi a křišťálově průzračnou vodou, a proto je také často nazývám Karibikem středomoří. Můžete se sem dostat trajektem z blízké Korsiky nebo i z pevniny Itálie, ale pohodlnější je samozřejmě využít leteckou dopravu.

My jsme na Sardinii s dětmi strávili týden na konci září, kdy mělo být stále krásné a teplé počasí, ale úplně nám to nevyšlo – dva dny pršelo a bylo i poměrně chladno. I tak jsme si ale Sardinii užili. Půjčili jsme si na 3 dny auto a navštívili několik míst na západním pobřeží.

Na Sardinii se létá do měst Alghero a Cagliari. Letenky do obou měst jsou za srovnatelnou cenu a vzhledem k momentální situaci jsou letenky levné, zpáteční se dá i teď o letních prázdninách koupit za cca 1500 Kč s odletem z Vídně.

My jsme s dětmi letěli do Alghera, kde jsme si sehnali ubytování cca 15 minut chůzí od centra. Bohužel majitelka už nepronajímá, takže nemůžu dát odkaz. Z letiště jsme si vzali taxi, který nás do našeho apartmánu odvezl za 30 Euro. Cesta z letiště do centra Alghera trvá pouhých 15 minut.

Po příjezdu na ubytování nám dal taxikář svou vizitku, abychom se s ním pak domluvili na zpáteční cestě, případně kdybychom chtěli během pobytu někam odvézt. To jsme nakonec využili, protože majitelka apartmánu sice nabízela letištní transfer, ale vycházelo to o cca 10 EUR víc než taxi.

Centrum města

Alghero má krásné, historické centrum, které je ideální na procházky s dětmi – hradby vedou i kolem moře, kde je krásný výhled na přístav. Pokud máte menší děti a chcete brát kočárek, tak po pobřežní promenádě to půjde v pohodě. Jen pokud chcete víc do historického centra a různých uliček, využijete spíše nosítko, jsou tu často schody. Případně počítejte, že budete s kočárkem potřebovat pomoct :-).

Kousek od přístavu na ulici La Marina de les Barqles – BANCHINA PORTO se můžete i s dětmi vydat na projížďku vláčkem nebo kočárem s koňmi. Kočár jsme nezkoušeli, ale vláčkem jsme se projeli. Vzali nám tam i složený golfák. Vláček odjíždí každou půlhodinu od přístavu a projížďka po historickém centru trvá cca 30 minut. Lístky koupíte přímo na místě odjezdu a stojí 5 EUR za dospělého a 3 EUR za dítě. Děti do tří let měli lístek zdarma. Vláček jezdí denně od 9 ráno do 10 večer.

Pláže

Přímo v Algheru se nachází městská pláž Lido San Giovanni s jemným bílým pískem. Je tu samozřejmě mnoho restaurací, obchodů, stánků se suvenýry a pro děti v sezoně také kolotoče, prostě takový malý lunapark. Pro rodiny s dětmi je pláž skvělá hlavně proto, že kromě úseku s lehátky, která se samozřejmě musí platit, zde najdete i neplacený úsek s piniovým hájem, kde se můžete pohodlně skrýt před ostrým sluncem.

Klidnější pláže, které nejsou tak obklopeny obchody a zahlceny restauracemi, najdete na sever od Alghera. Jsou součástí tzv. Korálového pobřeží. Nejznámější je pravděpodobně Le Bombarde, kam se dostanete z centra Alghera i autobusem a to linkami 9320 a 9321.

Přístav

Jak už jsem zmiňovala, přístav se nachází hned u historického centra. Když budete procházet kolem, můžete si na vystavených cedulích přečíst nabídky různých lodních výletů – za šnorchlováním, celodenní s obědem na lodi i různé kratší výlety.

My jsme se s dětmi vydali lodní linkou Linea Grotte na tzv. mys Capo Caccia, který je jedním z nejnavštěvovanějších míst celé Sardinie. Nachází se zde totiž Neptunova jeskyně, která je jednou z nejhezčích mořských jeskyní v Itálii a jediná nad hladinou moře. Cesta lodí trvá cca půlhodinku a za lístek jsme zaplatili 12 EUR za dospělého, děti do 3 let byli zdarma. Na loď nám vzali i kočárek, který jsem naštěstí nemusela skládat, protože syn měl zrovna odpolední spánek :-D.

Prohlídka jeskyně trvá necelou půlhodinku. Za dospělého zaplatíte 14 EUR, za dítě od 7 let 10 EUR, děti do 7 let zdarma. My jsme se rozdělili a já se synem jsme do jeskyně nešli. Popravdě mě to moc nelákalo, asi proto, že bydlíme poblíž Moravského krasu, takže nás jen tak nějaká jeskyně nezláká :-D.

Vydali jsme se raději prozkoumat schody, které jsou vytesané přímo do útesu nad mořem a vedou do výšky 200 metrů nad jeskyni. Schodiště se nazývá Escala de Cabriol a je tvořeno 652 schody. My jsme jich vyšli jen pár nahoru, zato jsme si užívali neskutečné výhledy.

Do jeskyně se tak dá dostat i opačně, tj. po schodech shora. Nahoře je parkoviště, kam můžete dojet autem, ale je poměrně malé, takže v sezoně může být hodně rychle plné, a pak nezbývá než zaparkovat podél silnice klidně i kilometr od vstupu na schody.

Pokud tedy nevyužijete lodní dopravu, je lepší přijet autobusem 9321 přímo z Alghera. Lístek stojí 5 EUR a cesta z centra Alghera trvá přibližně půl hodinu.

 

Můj tip: Pokud budete v Algheru hledat restauraci, kde byste se s dětmi najedli, nechoďte přímo do těch na pobřeží. Zkuste zabočit do některé z nenápadných bočních uliček, dál od pláže, většinou jsou tam ceny jídel o cca 20% nižší. A protože jste v Itálii a Italové děti milují, můžete často počítat se zmrzlinou nebo lízátkem navíc :-).

Celá Sardinie rozhodně stojí za návštěvu a děti si její objevování určitě užijí, i když zde nejsou přímo atrakce zaměřené na děti. Pokud chcete vědět, kde a jak hledat levné letenky nejen na Sardinii, jaké vybrat ubytování, kde si půjčit auto, na co se zaměřit, když s sebou máte děti a kde všude se dá na cestách ušetřit, přečtěte si eBook Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky.

S dětmi vás na cestách čeká mnoho krásných zážitků a cestovat se dá i v této době, pokud dodržíte vstupní podmínky do dané země. Veškeré informace ohledně vstupu na Sardinii naleznete zde.

Pokud budete mít nějaké dotazy nebo připomínky, napište mi prosím do komentářů pod článek, případně na FB Do světa s dětmi.

Věrka

 

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.