Uleťte zimě na Tenerife

Tenerife je největší z Kanárských ostrovů. Je typický svým černým sopečným pískem, na který si zpočátku musíte zvyknout, aby vám nepřišlo, že jste od něj špinaví :-). Na ostrově se nachází sopka a nejvyšší hora Španělska Pico del Teide s národním parkem, kde můžete obdivovat neskutečnou měsíční krajinu.

Kanárské ostrovy se nachází u západního břehu Afriky a jsou skvělou destinací, když chcete uniknout z české zimy. Je to v podstatě taková evropská exotika. Pěkné počasí po celý rok, celoroční koupání a přitom jste stále v Evropě a nemusíte s dětmi řešit věci, které byste řešili před cestou do exotiky (pitná voda, probiotika, očkování, aklimatizace, možné žaludeční problémy, dlouhý let atd.)

Kanárské ostrovy jsou taková naše srdcovka, navštívili jsme jich už pět a rádi se sem vracíme, už se zde cítíme skoro jako doma :-). Tenerife byl náš první Kanárský ostrov, následovala Fuerteventura, Lanzarote, Gran Canaria a v lednu 2023 jsme se na Tenerife opět vrátili, strávili tu další 3 týdny a odtud jsme pak pokračovali letecky na La Palmu a trajektem zpět na Tenerife a dál letecky do Lisabonu :-). Do „sbírky“ nám tedy chybí ještě La Gomera a El Hierro :-).

Letenky

V době před covidem byla cena za přímý zpáteční let cca 8 000 Kč. Kanárské ostrovy byly tedy poměrně nedostupné pro rodiny jako my – cestujeme lowcost, snažíme se  maximálně ušetřit na letenkách a ubytování a vynahradit si to na místě cestováním a ochutnáváním místních specialit.

Několik večerů jsem tedy věnovala hledání nejrůznějších variant a přijatelných přestupů a nakonec jsme se dostali na půlku. Dohromady jsme tedy zaplatili 12 000 Kč za zpáteční letenky pro dva dospělé a jedno 4leté dítě. Nakombinovala jsem nám lety s přestupem přes Brusel a zpět přes Barcelonu, kde jsme si udělali dvoudenní zastávku, prošli si město, adventní trhy atd. Na začátku prosince tam bylo nádherných 17 stupňů. Prostě když už někam letíme, je dobré z toho vytěžit maximum a navštívit i více míst, pokud se to vyplatí:-).

Momentálně jsou letenky nejen na Kanárské ostrovy, ale i do mnoha dalších destinací doslova za pusu. Přímé lety na Tenerife jsou z Prahy i Vídně a můžete se v pohodě dostat i na cenu kolem 2 000 Kč za zpáteční let pro jednoho. Rozhodně je škoda to nevyužít! Doba letu je kolem pěti hodin. Nejlevnější letenky seženete většinou u WizzAir a RyanAir.

Ubytování

Na Tenerife najdete samozřejmě nejrůznější ubytovací možnosti – prázdninové domy, vily, hotely i apartmány, kterou jsou vhodnějsí pro rodiny s dětmi cestující na vlastní pěst. Máte zde často i pračku, takže můžete vzít méně oblečení a tím ušetřit i za zavazadla, která se u nízkonákladových společností vždy připlácí. I my se třemi dětmi (11,6,1) cestujeme už jen s malými příručními zavazadly, která jsou zdarma a ušetříme několik desítek EUR, které pak můžeme utratit na místě třeba za kávu, zmrzlinu nebo vstupy.

Během naší první návštěvy jsme bydleli v malém apartmánu na jihu Tenerife v oblasti Golf del Sur, který nám nabídl jeden známý z Anglie. Cena, kterou za apartmán požadoval, byla víc než přijatelná, cca poloviční oproti bookingu a asi třetinová oproti nabídce cestovek, platili jsme kolem 8000 Kč za deset dní.

Celkově je na jihu o něco tepleji než na severu, proto se turisté přes zimu koncentrují především v jižních letoviscích Los Christianos a Costa Adeje. Tam jsme také bydleli při naší druhé návětěvě. Už jsme měli ale děti 3, takže najít přijatelné ubytování za lowcost cenu byl dost ořišek. Na začátku ledna to ještě šlo, podařilo se nám najít apartmán se 3 ložnicemi a bazénem asi 800 metrů od moře. Bohužel jsme jej zarezervovali jen na 5 nocí s tím, že se pak přesunume zase jinam. Ceny ale s postupem času spíše rostly, takže lowcost to už pak nebylo. Loňská sezona byla totiž první pocovidová, takže na ostrovech bylo více turistů než bylo běžné a pronajímatelé toho samozřejmě využívali.

Levnější ubytování tedy seženete vždy mimo tato dvě hlavní letoviska a zejména na severu, na druhou stranu je to vykoupeno tím, že na jihu je opravdu nejslunečnější a nejstabilnější počasí, což se v lednu a únoru hodí :-). Pokud se tedy chystáte na Tenerife třeba v létě, zvolila bych ubytování spíše na severu. Nebo si můžete půjčit auto a každý den nebo dva spát jinde :-).

Tipy na výhodné letenky a ubytování i s odkazem a popisem okolí najdete v průvodci Do světa s dětmi TENERIFE,

Koupání v oceánu

Koupání na Kanárských ostrovech je celoroční, ale vždy mějte na paměti, že je to oceán, tudíž nemůžete čekat vyhřáté moře jako například v letních měsících v Evropě ani asijskou exotiku, kdy má moře běžně přes 30 stupňů a v podstatě ani nemáte šanci se osvěžit.

Teplotní rozdíly oceánu zde tedy nejsou ani během roku nijak výrazné, většinou má voda v létě kolem 24 stupňů a v zimě neklesne pod 19 stupňů.

Pocitově je to individuální, někdo do oceánu nevleze ani v srpnu, a někdo se koupe kdykoliv. Mě teplota vody příjemně překvapila, v listopadu i v prosinci mi oceán přišel dokonce „teplý“, přirovnala bych to třeba ke Středozemnímu moři v květnu/na začátku června. Pokud bylo zrovna slunečno, vůbec jsem neměla problém tam strávit klidně i hodinku. Čtyřletý Martínek si vždy namočil jen nožičky, ale to mělo jiný důvod, než že by se mu to zdálo studené – bál se ryb :-).

V lednu a únoru jsme se také koupali úplně běžně a pláže byly plné dětí. Počasí v oblasti Adeje bylo i v tyto dva měsíce nádherné, denně slunečno a bez mráčku. Větší oblačnost byla právě, když jsme vyjeli na sever do Puerto de la Cruz nebo východ k El Medano.

Cestování po Tenerife

Podzim i zima jsou skvělé pro cestování. Můžete mít příjemné teploty kolem 20- 22 stupňů a ani 30stupňová vedra nejsou výjimkou. Opalovací krém je samozřejmě potřeba, protože sluníčko je stále intenzivní, ale nemusíte pořád řešit, kam s dětmi přes poledne do stínu.

Pro děti je Tenerife úžasná destinace – najdete zde hřiště, parky, aquaparky, dostupnou zdravotní péči, v mnoha restauracích dětské menu a na mnoha plážích i bezbariérový přístup pro handicapované a kočárky. V obchodech běžný sortiment, jednorázové plíny i ovocné a zeleninové příkrmy.

Můžete cestovat buď veřejnou dopravou, je zde rozsáhlá síť autobusových linek po celém ostrově nebo si můžete půjčit auto. Ostrov má na délku jen něco kolem 80 km, takže to v podstatě nikam není moc daleko. V současné době ceny za půjčení auta stouply, protože během covidu mnohé autopůjčovny svoje auta prodaly na pevninu a nyní při opětovném přílivu turistů je tak aut nedostatek.

A kam se s dětmi vydat? Určitě se vydejte do národního parku Pico del Teide, do hlavního města Santa Cruz i na skalní útvary Los Gigantes na jihozápadním pobřeží. Tady si můžete udělat i výlet pirátskou lodí. Pro starší děti můžou být skvělou zábavou aquaparky i s delfináriem, např. Siam Park a především vyhlášený mořský park se ZOO Loro Parque. A určitě doporučuju národní park Anaga, kde je spousta lehčích i těžších treků.

Všechny uvedené výlety a mnohé další najdete podrobně rozepsány v průvodci Do světa s dětmi TENERIFE, kde jsou uvedeny trasy, mapky, aktuální vstupné, bezplatné parkování i doporučené restaurace v okolí. Dozvíte se, co musíte zaručeně ochutnat a co budou milovat vaše děti. Dostanete také konkrétní tipy na ubytování, půjčení auta a dozvíte se praktické tipy a triky, jak a kde ušetřit a na co si dát pozor. Zjistíte, kde jsou nejlepší pláže pro děti a kam se s nimi raději nevydávat. Prostě vše, co potřebujete, když chcete s dětmi cestovat po Tenerife.

Všechny informace jsou navíc ověřené a aktuální. Průvodce se vám bude hodit, i když svou cestu teprve v budoucnu plánujete. Je prostě pro všechny aktivní rodiny, které chtějí s dětmi cestovat a poznat ostrov jinak než jen z terasy hotelu :-).

Tenerife je krásný ostrov a rozhodně stojí za návštěvu. Španělé obecně děti milují, takže si určitě rádi zvyknete na to, že je občas někdo pohladí po vlasech nebo po jídle v restauraci dostanou lízátko nebo zmrzku :-). A pokud se vám bude Tenerife těžko opouštět, stejně jako mně, můžete se vydat i na další ostrovy. O nich zase někdy příště…

A pokud tápete v tom, jak si cestu (jakoukoliv, nejen na Tenerife) zařídit sami, bez cestovky, pořiďte si eBook Do světa s dětmi JAK CESTOVAT NA VLASTNÍ PĚST, kde najdete kompletní návod od A do Z – letenky, ubytování, půjčení auta, aktivity s dětmi, jídlo atd. A zvládnete to i bez angličtiny :-).

Šťastnou cestu!

Věrka

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.