Uleťte zimě na Tenerife

Tenerife je největší z Kanárských ostrovů. Je typický svým černým sopečným pískem, na který si zpočátku musíte zvyknout, aby vám nepřišlo, že jste od něj špinaví :-). Na ostrově se nachází sopka a nejvyšší hora Španělska Pico del Teide s národním parkem, kde můžete obdivovat neskutečnou měsíční krajinu.

Kanárské ostrovy se nachází u západního břehu Afriky a jsou skvělou destinací, když chcete uniknout z české zimy. Je to v podstatě taková evropská exotika. Pěkné počasí po celý rok, celoroční koupání a přitom jste stále v Evropě a nemusíte s dětmi řešit věci, které byste řešili před cestou do exotiky (pitná voda, probiotika, očkování, aklimatizace, možné žaludeční problémy, dlouhý let atd.)

Covidová situace na Tenerife je poměrně stabilní – ve srovnání s létem jsou momentálně denní přírůstky menší. Pro vstup na Tenerife je potřeba QR kód, který získáte na základě vyplnění příjezdového formuláře a vzhledem k tomu, že ČR byla ze španělské strany zařazena mezi rizikové země, také potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní PCR test. Děti do 12 let nepotřebují kromě QR kódu žádné jiné potvrzení ani test.

Letenky

V době před covidem byla cena za přímý zpáteční let cca 8 000 Kč. My jsme se dostali na půlku, protože jsem chtěla ušetřit a tak jsem několik večerů po sobě hledala různé varianty přestupů, které by pro nás byly přijatelné jak cenově, tak i s ohledem na 4letého Martínka (nechtěli jsme někde na letišti strávit třeba 8 hodin v noci čekáním na další let).

Dohromady jsme tedy zaplatili 12 000 Kč za zpáteční letenky pro nás tři. Nakombinovala jsem nám lety s přestupem přes Brusel a zpět přes Barcelonu, kde jsme si udělali dvoudenní zastávku, prošli si město, adventní trhy atd. Na začátku prosince tam bylo nádherných 17 stupňů. Prostě když už někam letíme, je dobré z toho vytěžit maximum :-).

Vzhledem k současné situaci jsou letenky nejen na Kanárské ostrovy, ale i do mnoha dalších destinací doslova za pusu. Přímé lety na Tenerife jsou z Prahy i Vídně a můžete se v pohodě dostat i na cenu kolem 2 000 Kč za zpáteční let pro jednoho. Rozhodně je škoda to nevyužít! Doba letu je kolem pěti hodin.

Ubytování

Na Tenerife najdete samozřejmě nejrůznější ubytovací možnosti – prázdninové domy, vily, hotely i apartmány, kterou jsou vhodnějsí pro rodiny s dětmi cestující na vlastní pěst. Máte zde často i pračku, takže můžete vzít méně oblečení a tím ušetřit i za zavazadla, která se u nízkonákladových společností vždy připlácí.

My jsme bydleli v malém apartmánu na jihu Tenerife v oblasti Golf del Sur, který nám nabídl jeden známý z Anglie. Cena, kterou za apartmán požadoval, byla víc než přijatelná, cca poloviční oproti bookingu a asi třetinová oproti nabídce cestovek, platili jsme kolem 8000 Kč za deset dní.

Celkově je na jihu o něco tepleji než na severu, proto se turisté přes zimu koncentrují především v jižních letoviscích Los Christianos a Costa Adeje.

Momentálně je i cena ubytování nižší než v době před covidem. Často najdete za dobrou cenu i apartmán u pláže a/nebo s bazénem. Konkrétní tipy na výhodné ubytování i s odkazem a popisem okolí najdete v novém průvodci Do světa s dětmi TENERIFE.

Koupání v oceánu

Koupání na Kanárských ostrovech je celoroční, ale vždy mějte na paměti, že je to oceán, tudíž nemůžete čekat vyhřáté moře jako například v letních měsících v Evropě ani asijskou exotiku, kdy má moře běžně přes 30 stupňů a v podstatě ani nemáte šanci se osvěžit.

Teplotní rozdíly oceánu zde tedy nejsou ani během roku nijak výrazné, většinou má voda v létě kolem 24 stupňů a v zimě neklesne pod 19 stupňů.

Pocitově je to individuální, někdo do oceánu nevleze ani v srpnu, a někdo se koupe kdykoliv. Mě teplota vody příjemně překvapila, v listopadu i v prosinci mi oceán přišel dokonce „teplý“, přirovnala bych to třeba ke Středozemnímu moři v květnu/na začátku června. Pokud bylo zrovna slunečno, vůbec jsem neměla problém tam strávit klidně i hodinku. Čtyřletý Martínek si vždy namočil jen nožičky, ale to mělo jiný důvod, než že by se mu to zdálo studené – bojí se ryb :-).

Cestování po Tenerife

Podzim i zima jsou skvělé pro cestování. Můžete mít příjemné teploty kolem 20- 22 stupňů a ani 30stupňová vedra nejsou výjimkou. Opalovací krém je samozřejmě potřeba, protože sluníčko je stále intenzivní.

Pro děti je Tenerife úžasná destinace – najdete zde hřiště, parky, aquaparky, dostupnou zdravotní péči, v mnoha restauracích dětské menu a na mnoha plážích i bezbariérový přístup pro handicapované a kočárky. V obchodech běžný sortiment, jednorázové plíny i ovocné a zeleninové příkrmy.

Můžete cestovat buď veřejnou dopravou, je zde rozsáhlá síť autobusových linek po celém ostrově nebo si můžete půjčit auto. Ostrov má na délku jen něco kolem 80 km, takž to v podstatě nikam není moc daleko. V současné době ceny za půjčení auta stouply, protože během covidu mnohé autopůjčovny svoje auta prodaly na pevninu a nyní při opětovném přílivu turistů je tak aut nedostatek.

A kam se s dětmi vydat? Určitě se vydejte do národního parku Pico del Teide, do hlavního města Santa Cruz i na skalní útvary Los Gigantes na jihozápadním pobřeží. Tady si můžete udělat i výlet pirátskou lodí. Pro starší děti můžou být skvělou zábavou aquaparky i s delfináriem, např. Siam Park a především vyhlášený mořský park se ZOO Loro Parque.

Všechny uvedené výlety a mnohé další najdete podrobně rozepsány v novém průvodci Do světa s dětmi TENERIFE, kde jsou uvedeny trasy, mapky, aktuální vstupné, bezplatné parkování i doporučené restaurace v okolí. Dozvíte se, co musíte zaručeně ochutnat a co budou milovat vaše děti. Dostanete také konkrétní tipy na ubytování, půjčení auta a dozvíte se praktické tipy a triky, jak a kde ušetřit a na co si dát pozor. Zjistíte, kde jsou nejlepší pláže pro děti a kam se s nimi raději nevydávat. Prostě vše, co potřebujete, když chcete s dětmi cestovat po Tenerife.

Všechny informace jsou navíc ověřené a aktuální. Průvodce se vám bude hodit, i když svou cestu teprve v budoucnu plánujete. Je prostě pro všechny aktivní rodiny, které chtějí s dětmi cestovat a poznat ostrov jinak než jen z terasy hotelu :-).

Tenerife je krásný ostrov a rozhodně stojí za návštěvu. Španělé obecně děti milují, takže si určitě rádi zvyknete na to, že je občas někdo pohladí po vlasech nebo po jídle v restauraci dostanou lízátko nebo zmrzku :-). A pokud se vám bude Tenerife těžko opouštět, stejně jako mně, můžete se vydat i na další ostrovy. O nich zase někdy příště…

Šťastnou cestu!

Věrka

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.