Slovinsko – 7 tipů, kam se s dětmi vydat

Slovinsko je nádherná země, kterou si okamžitě zamilujete. S dětmi jsme ji navštívili dvakrát, poprvé dokonce, když bylo mladší dceři 5 měsíců. Výhodou je, že mnoho zajímavých míst je jen kousek od sebe a to v Triglavském národním parku, který je jediným národním parkem Slovinska. Nemusíte tedy dělat dlouhé přejezdy s dětmi, vše máte na prakticky na dosah.

Ubytování určitě volte poblíž nebo přímo v Triglavském národním parku. My jsme s dětmi poprvé bydleli u místních v rodinném domě, měli jsme pro sebe celé jedno patro s dvěma pokoji a kuchyňkou. Podruhé jsme bydleli v horském středisku Kranjska Gora, kde jsme si zamluvili malý apartmán s jedním pokojem a obývákem s kuchyňkou.

Kde jsme byli:

1)Jezero Bled

I když je hodně turistické a komerční a říká se, že jsou tu krásnější jezera, tak výhled z Bledského hradu na jezero je úžasný. Jen parkování je v sezoně trochu obtížnější najít. Kroužili jsme poblíž asi deset minut, než jsme našli volné místo kousek od hradu. Pokud se sem vydáte v sezoně, určitě je lepší vyjet už ráno nebo pak raději až pozdě odpoledne.

Jezero se dá i celé obejít – vede kolem něj 6km dlouhá, nenáročná cesta. Nešli jsme ji, ale vypadala velmi pohodlně, i pro kočárky. Na ostrůvek uprostřed jezera se dá dojet lodí.

2)Soutěska Vintgar

Nachází se asi 3 km od jezera Bled, je to super stezka dlouhá cca 1,5 km, na jejímž konci je nádherný vodopád Šum. Nazpět se jde stejnou cestou. Jde se nad řekou, po dřevěných chodnících, po cestičkách těsně vedle řeky, kde sledujete peřeje a divočinu . Na kočárek to není, měla jsem 5měsíční dceru v šátku. Občas musíte mít trpělivost vyhýbat se ostatním, kteří jdou opačným směrem, ale je to opravdu krásná procházka.

Parkování je kousek od soutěsky na vyhrazeném parkovišti. Vstupné na soutěsku je 10 Euro za osobu.

3)Jezero Bohinj

Je to krásné malé jezírko v Triglavském národním parku. Leží v údolí a je obklopeno nádhernými horami. Nachází se v městečku Bohinjská Bistrica, kde se dá pohodlně zaparkovat. Jezero se dá také celé obejít – délka trasy je 12 km. Po jezeře se můžete svézt i výletní lodí s průvodcem. V létě se zde dá také koupat, vstup je prakticky odkudkoliv, protože břehy jsou volně přístupné.

4)Vodopád Savica

Je to asi nejnavštěvovanější vodopád na Slovinsku. Dostanete se k němu od jezera Bohinj, je to cca 4 km. Cesta vede do kopce, občas se objeví schody, opět na kočárek to není, ale vodopád je nádherný. Vstupné je 3 Eura.

5)Vodopád Peričnik

Tento vodopád se mi líbil snad ještě víc. Nejsnažší cesta k němu vede kousek od obce Mojstrana, je to cca 1,5 kilometru do kopce lesní cestou, přes kořeny, takže rozhodně bez kočárku. Přímo u vodopádu se dá jít dokonce kolem padající vody, ale je to po úzké římse a rozhodně neodejdete suší. Pro mě krásný zážitek, dětí z té vody stříkající všude kolem byly docela ve stresu, tak bych příště vzala pláštěnku.

6) Jezero Jasna

Nachází se kousek od turistického střediska Kranjska Gora, které je v podstatě branou Triglavského národního parku. K jezeru se dostanete z Gory pěšky za cca 20 minut, s dětmi tak za tři hodiny 🙂 . Cesta vede kolem řeky a lesem a je to úžasná procházka, kde jsou po cestě různá stanoviště, kde si můžete zacvičit, projít po kůlech, podlézt/přelézt překážky atd., pro děti super (vlastně i pro dospělé). Cestu zvládne i kočárek.

Samotné jezero Jasna je umělé jezero se známou sochou kozoroha se zlatými rohy. Dá se zde i koupat, ale jezero je dost studené i v létě, takže tam uvidíte jen pár otužilců…já jsem to nedala :-). Manžel ano, děti po kotníky, i když tam chtěly strašně moc vlézt.

7)Horské středisko Vogel

Dá se tam dostat lanovkou, opět to byl krásný zážitek – výhledy, procházky…Jen počítejte s tím, že nahoře je o poznání chladněji než dole, přece jen je to ve výšce 1535 m.n.m. Opět jsem raději brala šátek, protože nahoře bylo tehdy asi 5 stupňů, tak jsme se tam zdrželi jen chvíli. Jinak kočárek vám lanovkou samozřejmě přepraví.

Navštívili jsme také města Maribor, Ljubljana a vykoupali jsme se v moři ve městech Piran a Portorož – pláže tam ale moc nehledejte, spíš jen kousek vydlážděný na vstup do moře nebo maličká městská pláž (Portorož), kam se vejde pár lidí – i tak super zážitek. Navíc v Portoroži je u pláže  úžasné dětské hřiště, takže se tu určitě dá nějakou dobu pobýt.

S miminkem jsme měli jak kočárek, tak i šátek, který jsme nakonec využili na sto procent. Většina cest, které jsme prochodili, byla v lesním nebo horském terénu, takže by to bez šátku nebo jiného nosítka nešlo. Kočárek jsme využili při procházce ve městech Maribor a Ljubljana.

Horské vesničky i celá oblast Triglavského národního parky byly velmi čisté, byla radost se tu procházet, pozorovat turisty i místní obyvatele a nasávat horskou atmosféru i v parném létě a poprvé i v chladném září.

Když jsme se sem chystali poprvé, dost jsme váhali. Přece jen první cesta s miminkem – nikdy nevíte, jak to bude probíhat. V hlavě mi naskakovaly různé situace, co se všechno může stát – malá v autě neusne, propláče celou cestu, budeme se muset vrátit. Nebo pokud se tam přece jen dostaneme, bude brečet celou noc, takže budeme úplně vyřízení a žádné procházky ani túry se konat nebudou.

Ale touha poznat další zemi a zkusit, jestli to tak opravdu bude, byla silnější, tak jsem strach vytěsnila a vyrazili jsme. Samozřejmě všechno dopadlo dobře, malá spala lépe než doma a usnula krásně i v šátku, i když na něj do té doby nebyla zvyklá. Je vždy fajn si svoje strachy uvědomit, ale nenechat se jimi ohromit, raději se na vše dopředu připravit a nechat pak věci plynout.

Takže se nebojte s dětmi vyrazit na cestu. Slovinsko je v podstatě na dosah a budete se tam cítit jako doma. Lidé jsou milí a krajina nádherná. Pokud to máte dál, např. z Čech, můžete jet přes noc nebo, jako to děláme my, se zastávkou v Rakousku přes den. Nemusíte pak cestu brát jako nutné zlo, ale jako první zážitek z mnoha dalších, které vás čekají na místě :-).

Pokud potřebujete další inspiraci, přečtěte si článek Proč cestovat s dětmi. A jak děti na samotné cestě zabavíte, se dozvíte v eBooku Jak s dětmi zvládnout cestu autem i letadlem aneb Dovolená začíná už na cestě.

A přesně tak to je – i cesta je cíl :-).

Věrka

Jsem vášnivá cestovatelka, lektorka angličtiny a máma dvou dětí. Jsem autorka eBooku Jak si zařídit cestu s dětmi bez cestovky. Miluji cestování s dětmi, bez cestovky, bez all-inclusive hotelů a bez honby za turistickými atrakcemi. Ukážu i Vám, jak zábavné, inspirující a snadné je vzít děti do světa. Protože mít děti není důvod s cestováním přestat, naopak, je to důvod začít. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.